Pełny opis
Piękne kolczyki wykonane z ametystu w srebrze
Długość (średnica): 0,8 cm
Waga: około 2 g
Numer katalogowy: KWK004
Projekt i wykonanie Tomasz Andrzejewski
Ametyst to fioletowa odmiana kwarcu, kamień szlachetny II klasy. Ametyst stosowany jest w magii miłosnej i małżeńskiej, harmonizuje związki. Podarowany kochanej osobie ma moc uruchamiania uczuć. Fiolet ametystu wspiera medytacje, działa na życie duchowe, pomaga pracować ze snami. Ametyst pod poduszką przynosi intuicyjne sny, inspirujące myśli. Ametyst znany jest jako kamień ducha, dlatego używa się go w medytacji i magii leczniczej (uzdrawianie). Ametyst zabezpiecza przed nadmierną gadatliwością :P Usprawnia proces decyzyjny, czyli pomaga podjąć szybką decyzję w sytuacji stresowej, gdyż uruchamia refleks i rozjaśnia myśli. Zdarza się, że podczas rozmowy uciekają nam myśli, trafna riposta pojawia się za późno (długo po fakcie), a ametyst pozwoli nam oczyścić burzę myśli i dzięki temu sprawniej dyskutować. Dlatego też poleca się go w dyplomacji.
Działanie lecznicze: Jest to kamień antymigrenowy. Silnie łagodzi bóle głowy. Leczy bezsenność, bezpłodność, alkoholizm. Przynosi pokrzepienie w okresach smutku. Oczyszcza i pomaga w przypadkach nałogów, stresu, napięcia. Chroni od chorób krwi, zatruć używkami. Działa leczniczo na trądzik, neuralgie, ataki konwulsji. Ametyst nazywany „kamieniem czystego umysłu” koi i uspokaja umysł, podnosi na duchu. Zwiększa intuicję, ochrania przed negatywnymi wibracjami. Nazwa ametystu pochodzi od greckiego „methystos”, co oznacza „pijany”, a dodanie literki „a” co tworzy „amethystos” jest zaprzeczeniem pijanego, dlatego właśnie ametyst jest kamieniem trzeźwego, czystego umysłu. Pomaga w nauce, rozjaśnia myśli w sytuacjach stresowych, uruchamia refleks. Te właściwości czynią go kamieniem uczniów i kierowców. Zważywszy na właściwości ametystu, przeciwdziałające upijaniu się, wysadzano nim kielichy, by dłużej zachować trzeźwość umysłu. Zabiegi takie stosowane były po to, aby upić przeciwnika i wydobyć z niego ważne informacje, samemu zachowując trzeźwość umysłu. Aby wzmocnić działanie ametystu wsypywano także jego pokruszone kawałki bezpośrednio do kielicha, by przekazały więcej mocy do trunku, czyli neutralizowały go. W mitologii rzymskiej jedna z najpiękniejszych nimf leśnych nosiła imię Amethis. Rozkochany w niej bóg Bachus prześladował ją swoimi względami, ale nimfa stroniła od lubieżnego i pijackiego boga. Diana, wzruszona prośbami nieszczęsnej Amethis zamieniła ją w cudowny klejnot, zaś Bachus, ujęty jej dziewiczą skromnością, czarowny ów klejnot obdarzył mocą własnością ujarzmiania i pokonywania pijaństwa.
Ametysty umieszczano w klejnotach koronnych, znajduje się np. w berle Katarzyny Wielkiej i berle królów brytyjskich. W skarbcu watykańskim znajduje się znany papieski pierścień z ametystem. Jest też wymieniany w Biblii jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12), także w Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20).
Więcej o działaniu kamieni na naszym blogu Magia kamieni
© ESA